Природно-географічна характеристика Немирівського району

Немирівський район розташований в центральній частині Вінницької області, яка відноситься до лісостепової фізично - географічної зони.


Район межує з:

- півночі - з Вінницьким і Липовецьким районами;

- сходу - з Іллінецьким і Гайсинським районами;

- півдня - Тульчинським районом;

- заходу - Тиврівським районом.

Адміністративний центр знаходиться в м. Немирові, який віддалений від обласного центру м. Вінниця на 46 км.


Місто Немирів розміщене на перетині автомобільних шляхів державного значення "Знам’янка - Кіровоград - Львів", що з’єднує південь із заходом, та інших: "Немирів - Могилів - Подільський” і "Немирів - Ямпіль”, що ведуть до Молдови.


Через район проходить неелектрифікована частина південно - західної залізниці, протяжністю майже 60 км., що сполучає міста Вінницю та Гайворон (Кіровоградської область), тому є 5 залізничних станцій: Немирів, Кароліна, Самчинці, Ситківці, Фердінандівка.


Землі Немирівщини пересікають 2 газопроводи: "Дружба”, "Уренгой - Помари - Ужгород” та мережа високовольтних електроліній.


Рельєф території району пересічений балками і долинами. Клімат помірно - континентальний.


Абсолютний максимум температур в районі складає +38 0, абсолютний мінімум - -32 0; - 34 0.


За рік в районі випадає в середньому 534 - 540 мм. опадів.


По території району протікає річка Південний Буг.


Площа району - 1293 квадратних кілометри.


Грунтовий покрив представлений в основному слідуючими типами грунтів: ясно-сірі, сірі лісові, темно сірі опідзолені.

Район багатий на природні, мінеральні та будівельні матеріали: поклади гранітів (Самчинецький, Райгородський та Грабовецький кар’єри), глини, піску; виявлено родонові родовища.


Загальна площа лісонасаджень району складає 11 885 га. Основними породами дерев є граб, дуб, ясен, клен, береза, липа. Ліси багаті ягодами, грибами та лікарськими рослинами. Не менш різноманітна і фауна лісів: зайці, лисиці, бобри, косулі, дикі кабани, лосі, олені.


В районі крім Немирівського парку державного значення є також заказники: "Марксова Дубина” та "Самчинецьке Урочище. Крім того є ще 3 заказники, 7 пам’яток природи, Сокілецький парк - пам’ятка садово - паркового мистецтва, 7 заповідних урочища (місцевого значення ).


СТАНОВЛЕННЯ РАЙОНУ


Згідно постанови Раднаркому УРСР від 7 березня 1923 року "Про адміністративно-територіальний поділ Подільської губернії” ліквідовано існуючі повіти і створено 6 округів. Вінницький округ було поділено на 18 районів, одним з яких був Немирівський.


У 1964 році район територіально розширився. В його склад увійшов колишній Брацлавський район.
НАСЕЛЕННЯ


На території району станом на 01.01.2011 року проживає 51,3 тисяч чоловік, з них 20,7 тисяч -в місті, 30,6 тисяч у сільській місцевості.


Основна частина населення району українці, що згідно перепису населення (2001р) становить українці - 96,9 %, росіяни - 2,2 %, молдавани - 0,3%, білоруси - 0,1 %, представники інших національностей - 0,5 %.


На території району розташовано 95 населених пунктів.


Найбільшими серед них є: Немирів з населенням - 11689 жителів, Брацлав - 6048, Ситківці - 2712, Ковалівка - 3867, Кірово - 2293, Мухівці - 2183, Велика Бушинка - 1482.


За січень-вересень 2010 року підприємствами та організаціями усіх форм власності району за рахунок усіх джерел фінансування освоєно капітальних інвестицій на суму 42 млн. 200 тис. грн., або 119,7 % до аналогічного періоду попереднього року в порівняльних цінах. Інвестиції в основний капітал склали - 26 млн. 195 тис. грн.


Прямі іноземні інвестиції в наростаючому підсумку з початку інвестування, станом на 1 січня 2011 року - 18 млн. 560,0 тис. дол. США, до початку року зменшення становить - 0,7 %, - 343,3 тис. дол. США. Обсяг прямих іноземних інвестицій на одну особу наростаючим підсумком з початку інвестування склав 356,9 доларів США.